Oficiální stránky maturitní zkoušky - Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání - CERMAT
Přihlašování k maturitní zkoušce
Žák podává k maturitní zkoušce, opravné zkoušce nebo náhradní zkoušce přihlášku k maturitní zkoušce řediteli školy, a to nejpozději do:
1. prosince pro jarní zkušební období,
25. června pro podzimní zkušební období.
Společná část maturitní zkoušky
Konají všichni žáci formou didaktického testu. Zkoušky společné části zadává i centrálně hodnotí CERMAT – Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání www.cermat.cz.
Skládá se ze dvou povinných (povinně - volitelných) předmětů:
- Český jazyk a literatura
Didaktický test ze zkušebního předmětu český jazyk a literatura trvá 85 minut.
- Cizí jazyk (anglický nebo německý jazyk) nebo matematika
Didaktický test ze zkušebního předmětu cizí jazyk trvá 110 minut, z toho 40 minut poslechová část testu a 70 minut část testu ověřující čtení a jazykové vědomosti a dovednosti.
Didaktický test z matematiky trvá 135 minut.
Kromě dvou povinných zkoušek může žák ve společné části maturitní zkoušky zvolit až dvě nepovinné zkoušky z nabídky:
Matematika
Matematika rozšiřující (didaktický test z matematiky rozšiřující trvá 150 minut)
Cizí jazyk (anglický, německý)
Profilová část maturitní zkoušky
Žák koná povinně 4 profilové zkoušky (v případě volby matematiky ve společné části koná nejméně tři zkoušky profilové části). Povinná profilová zkouška z Českého jazyka a literatury a z cizího jazyka se skládá z písemné a ústní části. Každý žák má rovněž možnost konat až 2 nepovinné profilové zkoušky. Nabídku ostatních profilových zkoušek určuje ředitel školy. Maturitní témata jsou dostupná zde. Způsob a kritéria hodnocení zkoušek profilové části určuje ředitel školy včetně stanovení úspěšnosti. V případě profilových zkoušek z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka platí, že hodnocení písemné práce činí 40 % a hodnocení ústní zkoušky 60 % celkové hodnocení zkušebního předmětu.
Profilová zkouška z českého jazyka a literatury
Písemná práce
Písemnou prací se rozumí vytvoření souvislého textu. Při konání písemné práce má žák možnost použít Pravidla českého pravopisu.
Pro písemnou práci ředitel školy stanoví nejméně 4 zadání, která se žákům zpřístupní bezprostředně před zahájením zkoušky. Po zahájení zkoušky si z nich žák 1 zadání zvolí. Zadání písemné práce obsahuje název zadání, popřípadě výchozí text k zadání a způsob zpracování zadání. Při konání písemné práce má žák možnost použít Pravidla českého pravopisu.
Ústní zkouška
Pro ústní zkoušku z českého jazyka a literatury ředitel školy v souladu s rámcovým a školním vzdělávacím programem určil školní maturitní seznam literárních děl rozdělených do 24 témat. Maturitní seznam literárních děl je platný i pro opravnou zkoušku a náhradní zkoušku. Ústní zkouška z českého jazyka a literatury se uskutečňuje formou řízeného rozhovoru s využitím pracovního listu obsahujícího úryvek nebo úryvky z konkrétního literárního díla. Součástí pracovního listu je i zadání ověřující znalosti a dovednosti žáka vztahující se k učivu o jazyce a slohu.
Ze školního maturitního seznamu literárních děl si žák vybere ke každému maturitnímu tématu právě jedno dílo a připraví si vlastní seznam literárních děl, tzn. počet literárních děl v žákovském seznamu je 24. Žák odevzdá seznam řediteli školy nebo jím pověřené osobě do 31. března pro jarní zkušební období a do 30. června pro podzimní zkušební období. Pokud žák svůj seznam v daném termínu neodevzdá, losuje si u maturitní zkoušky z pracovních listů ke všem dílům obsaženým ve školním maturitním seznamu.
Profilová zkouška z cizího jazyka
Písemná práce
Písemnou prací z cizího jazyka se rozumí vytvoření souvislého textu nebo textů. Pro písemnou práci z konkrétního cizího jazyka ředitel školy stanoví 1 nebo více zadání, která se žákům zpřístupní bezprostředně před zahájením zkoušky. Pokud je stanoveno více než 1 zadání, žák si po zahájení zkoušky 1 zadání zvolí. Zadání písemné práce obsahuje název zadání, popřípadě výchozí text k zadání a způsob zpracování zadání.
Ústní zkouška
Pro ústní zkoušku z cizího jazyka ředitel školy v souladu s rámcovým a školním vzdělávacím programem stanoví 20 až 30 témat. Témata jsou platná i pro opravnou zkoušku a náhradní zkoušku. Ústní zkouška z cizího jazyka se uskutečňuje formou řízeného rozhovoru s využitím pracovního listu obsahujícího 1 nebo více zadání ke konkrétnímu tématu.
Omezující podmínky profilové části na Gymnáziu v Tanvaldě
Uzpůsobení podmínek konání maturitní zkoušky
Nahrazující zkouška z cizího jazyka
Podmínky hodnocení profilové části maturitní zkoušky